הכנה מנטלית לתהליכי קבלה לעבודה

צרו קשר:

מי מאיתנו לא נדרש במהלך חייו להתמודד עם קבלה למקום עבודה?

לרוב אנחנו נדרשים לכתוב קורות חיים, לעבור מרכזי הערכה וראיונות אישיים שמבוצעים על ידי הארגון הקולט או במכוני מיון למיניהם.
בדרך כלל הנטייה הטבעית שלנו תהיה להתמקד בהיבטים אינופרמטיביים וטכניים של התהליך. ככל הנראה נתייעץ עם חברים שעברו תהליך דומה, נברר על הארגון הקולט ועל התפקיד ואז נתייצב לתהליכי המיון ונקווה לטוב. יהיו כאלו שיפנו למכוני הכנה למיונים בהם יתנסו במרכז הערכה או ראיון אישי או מבחנים או גם וגם.
מהיכרותי רבת השנים עם עולם העבודה, ניסיוני העשיר בתחום ההערכה והאבחון והידע שלי על אישיות האדם, הדפוסים והתבניות מתוכם הוא פועל, הבנתי שתהליך הכנה נכון הוא תהליך מעמיק יותר ופחות טכני.
ההכנה הטכנית אכן מפחיתה חרדה וחוסר וודאות אך במהלך עבודתי פגשתי הרבה אנשים שלא הצליחו להתקבל לעבודה כשזו עברה דרך מרכזי הערכה גם לאחר מעבר של הכנות מסוגים שונים.  
הבנתי שבתהליך המיון משתקפת אישיותינו, הדפוסים שמתוכם אנחנו פועלים, הפחדים שלנו מכישלון ועוד. בנוסף, היכולת שלנו להתמודד עם לחצים מסוגים שונים עומדת למבחן לא פשוט.
זיהיתי שיש שני גורמים מרכזיים שמשפיעים על הביצועים שלנו בתהליך המיון: התפיסה העצמית שלנו– הדימוי העצמי- מידת הביטחון שלנו במסוגלות האישית שלנו והיכולת שלנו לווסת לחץ ולתפקד במיטבינו למרות רמות לחץ גבוהות שמופעלות עלינו.
לרבים מאיתנו תהליך המיון הינו מעורר חששות, תחושת אי נוחות מכך שבוחנים אותנו ו”רואים לנו”. לעיתים לא נבין איך זה שבחיי היום יום ובעבודות קודמות אנחנו מצליחים לתפקד היטב ולהיות במיטבינו ובמיון קבוצתי או אישי אנו קופאים, לא מצליחים להביא לידי ביטוי את היכולות שלנו, מאבדים ביטחון, אומרים דברים שלא התכוונו לומר או סתם לא מבינים מה קרה שם ולמה נכשלנו. בדרך כלל באופן כמעט אבסורדי הדבר המרכזי שאותו נרצה להצניע או להסתיר הוא הראשון שייראה ויורגש על ידי המעריכים במיון.
מודל ההכנה המנטלית לתהליך הקבלה לעבודה שבניתי מתמקד בשני המשתנים הקריטיים הללו- תפיסה עצמית וויסות של לחץ.
תהליך מסוג זה מצריך מספר מפגשים ומטרתו אינה להנחות את המועמד לתפקיד כיצד לענות לשאלות שיישאל או אילו תכונות חיוביות ושליליות לרשום.
הכוונה היא לבירור מעמיק לגבי החוזקות של הפונה, היתרון היחסי שלו, מה יש לו להציע, הייחודיות שלו, העוצמות והיכולות המרכזיות שלו בהקשר לתפקיד.
יחד אנחנו מבררים ממה הוא חושש בתהליך המיון. לעיתים נגלה שהחשש המרכזי הוא ממרכיב מסויים בסיטואציה הקבוצתית או מעצם הישיבה מול גורם סמכות בראיון. יחד נמפה את העוצמות של המועמד לתפקיד ונמצא דרכים לייצב את רמת הלחץ במיון גם בזמן אמת במהלך המיון. לויסות הלחץ נלמד לעשות שימוש בכלים מעולם ה- NLP, דמיון מודרך, בחירת הוויה רצויה וכדומה.
כאשר המועמד רווי כשלונות מתהליכי מיון קודמים העבודה תהיה גם להבין מה לא עבד שם. מהם הגורמים שבגינם לא התאפשר למועמד להביא את עצמו לידי ביטוי מיטבי. הרבה פעמים ניתן לקבל משוב מהגורם הממיין ואז יהיה בעל ערך לעבד את המידע שנכתב שם ולמנף אותו לתיפקוד מיטבי במיון הבא.
5 תכונות קריטיות למדידה במרכזי הערכה בעת הנוכחית

5 תכונות קריטיות למדידה במרכזי הערכה בעת הנוכחית

1. הסתגלות תחקיר של “כלכליסט” העלה שבמוקד העניין של מכוני האבחון בעת הזו נמצא הצורך לאמוד את היכולת של המועמד

7 דברים שצריך לדעת על מרכזי הערכה וימי מיון

7 דברים שצריך לדעת על מרכזי הערכה וימי מיון

מרכזי הערכה וימי מיון – הם שני הכלים המרכזיים לסינון מוקפד של מועמדים לעבודה והם ישחקו תפקיד מכריע בקרב חברות